Facebook
saillavie.pl

Pierwszy raz na jachcie

Jak przygotować się do rejsu i co zabrać ze sobą „na morze”.

Rejs morski różni się w sposób zasadniczy od  innych wyjazdów i wycieczek turystycznych.
Należyte przygotowanie poprawi komfort przebywania na jachcie.
Specyfika nawet krótkiego rejsu morskiego odbiega też od warunków pływań śródlądowych.

W lecie na Morzu Śródziemnym należy liczyć się z wysokimi temperaturami (w lipcu i sierpniu powyżej 35st C) co w połączeniu z wiatrem silnie odwadnia organizm. Intensywne promieniowanie słoneczne grozi poparzeniami. Ich ryzyko jest znacznie większe, gdyż większą część dnia przebywamy na pokładzie.
W Grecji siła wiatru i zafalowanie morza są zazwyczaj większe niż np. na Adriatyku. W miesiącach letnich na morzu Egejskim wieje wiatr Meltemi mogący osiągać 8-9 stopni Beauforta. Pomiędzy wyspami i na otwartych przestrzeniach powoduje to znaczące zafalowanie. Nawet gdy wiatr nie jest zbyt silny to na otwartych przestrzeniach morza po kilku godzinach pojawi się fala.

W kwietniu i maju wieczory są chłodniejsze i możliwe są opady deszczu, czasami intensywne. W czerwcu opady powoli zanikają, a w miesiącach letnich pojawiają się b. rzadko. W październiku opady znów mogą wystąpić, ale dzięki wciąż nagrzanej wodzie w morzu, nawet wieczorem nie jest zbyt zimno.

W Grecji najlepiej sprawdza się odzież z lekkich oddychających tkanin. Dotyczy to także sztormiaków.
Ciężki oceaniczny ubiór nie najlepiej się sprawdzi przy temperaturze 34 stopni, gdy chcemy się tylko zabezpieczyć przed bryzgami fal.
Rękawiczki żeglarskie do prac z linami są wskazane, zwłaszcza dla osób z delikatniejszymi rękami.
Najlepiej zakładać czapkę zasłaniającą uszy i kark. Standardowe, żeglarskie czapli z daszkiem z reguły pozostawiają te części ciała odsłonięte, co często kończy się poparzeniami.

Okulary przeciwsłoneczne powinny być zaopatrzone w sznurek lub tasiemkę zakładaną na szyję. Zabezpiecza to przed utopieniem okularów np. gdy trzeba się będzie nagle schylić. W okularach  przeciwsłonecznych powinno się przebywać praktycznie zawsze. Ponieważ woda odbija znaczną część promieni UV, nawet będąc w cieniu (np. pod bimini czy za żaglem) jest się narażonym na jego wpływ. Jeśli nie ma przeciwskazań lekarskich można jeszcze przed rejsem zażywać preparaty z beta-karotenem, który łagodzi skutki poparzeń zwłaszcza gdzy nasza skóra po zimie "odwykła" od słońca.

Rejsy morskie nieodmiennie kojarzą się z chorobą morską.
Jej objawy występują zarówno wśród nowicjuszy jak i doświadczonych żeglarzy. Ci ostatni jednak zazwyczaj lepiej sobie z nią radzą.
Nie będąc pewnym czy jest się odpornym na chorobę lokomocyjną najlepiej zasięgnąć wcześniej porady lekarza i zabrać ze sobą odpowiednie medykamenty.
Niestety krążące opowieści o "rewelacyjnych" "cudownych" metodach zapobiegania chorobie morskiej z reguły się nie potwierdzają w praktyce.
Niestety te najpopularniejsze jak Aviomarin z reguły mają wpływ na zdolność koncentracji i w praktyce wyłączają taką osobę z prac na pokładzie.
Mając poprzednie złe doświadczenia np. z chorobą lokomocyjną bezwzględnie należy powstrzymać się od spożywania alkoholu i tzw. "ciężkich" potraw w wieczór poprzedzający wypłynięcie w morze!

 

Copyright © Sail La Vie 2019 saillavie.pl

Wykonanie strony www.